Skip to main content

Jak wymienić docieplenie dachu uszkodzonego przez kunę?

10 października 2017

Instrukcja modernizacji docieplenia uszkodzonego przez kunę na dachu skośnym. 

djembed

Termomodernizacja dachu skośnego krytego gontem, w układzie na krokwiach.

Dom kryty gontem lub wiórem zyskuje wyjątkowy wygląd. Oba rodzaje pokrycia doskonale nadają się do montażu na dachach o nieregularnej połaci. W przypadku zaprezentowanej na filmie realizacji, osik podkreślił piękno wolego oka po obu stronach dachu. 

Prezentowana w instrukcji inwestycja znajduje się w sercu malowniczych Kaszub. Osik położony na dachu, po 10 latach był już mocno sfatygowany. Nie został on właściwie zaimpregnowany i wymaga demontażu. Jeszcze większy problem kryje się pod pokryciem dachowym. Termoizolacja z wełny szklanej została całkowicie zdewastowana przez kunę, która przedarła się do poddasza i urządziła tam sobie legowisko.

By zapewnić komfort termiczny budynku przez cały rok inwestor postanowił zlecić montaż Thermano - płyt termoizolacyjnych z twardego poliuretanu. Posiadają one najwyższą klasę termoizolacyjności A++, a dodatkowo są odporne na ingerencję gryzoni, zwierząt leśnych (w tym kun) i ptaków. 

 

Ile kosztuje wymiana docieplenia na dachu?

W przypadku modernizacji dachu skośnego wymagane jest zdjęcie pokrycia dachowego wraz ze starą warstwą termoizolacji, a następnie montaż docieplenia i ponowne położenie dachu.
Z tego powodu całkowity koszt inwestycji należy ustalić indywidualnie. Pewnym punktem wyjścia może być szacunkowy koszt zakupu materiału izolującego. 

Obecnie grubość termoizolacji Thermano dla dachu zgodna z wymogami Ministerstwa Budownictwa to 125 mm (Współczynnik przenikania ciepła U=0,18). 
Od roku 2021 r. minimalna grubość wzrośnie do 150 mm (U=0,15).  

Orientacyjna cena brutto materiału:

  • płyty Thermano - od 100 zł m2

 

Modernizacja docieplenia zniszczonego przez kunę krok po kroku

1. Prace należy rozpocząć od zdjęcia starego poszycia. Warto miejsce zrzutu gontu lub wiórów zabezpieczyć folią, gdyż wśród odpadów, w dużej ilości, znajdują się demontowane gwoździe.

2. Kolejny etap prac polega na usunięciu starych łat i kontrłat. Po zakończeniu demontażu gontów lub wiórów i podkonstrukcji pozostawiono (w omawianym przypadku) w drodze wyjątku membranę paroprzepuszczalną.

3. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich łat i kontrłat. W tym przypadku inwestor zdecydował się na zastosowanie tego samego przekroju 40x60 mm, zarówno na łaty jak i kontrłaty, w celu zapewnienia właściwej wentylacji podkonstrukcji i pokrycia z nowego gontu drewnianego. 

4. Następnie należy przystąpić do standardowego montażu nakrokwiowego płyt Thermano - na połaciach płaskich dachu, zaczynając od okapu. Wszelkie ewentualne szczeliny powyżej 3-4 mm należy wypełnić pianką niskoprężną, a wszystkie styki pomiędzy płytami Thermano zakleić taśmą aluminiową o grubości 50 mikronów. 

5. Więcej uwagi należy poświęcić przygotowaniu płyt Thermano do zabezpieczenia wolego oka. Z uwagi na krzywiznę dachy na tym elemencie montaż Thermano jest dość specyficzny. Na prezentowanym w filmie przykładzie wykonawca zdecydował się zastosować technikę znaną z montaży płyt gipsowo-kartonowych na krzywiznach. Płyty Thermano zostały nacięte nożykiem od góry i uformowane na krzywiźnie wolego oka. Powstałe szczeliny wypełniono pianką niskoprężną i zaklejono taśmą aluminiową. Dzięki takiemu rozwiązaniu dolna okładzina Thermano pozostała nieuszkodzona i dalszym ciągu jest gazoszczelna. 

6. Kolejne etapy pokrycia dachy postępują jak przy standardowej termoizolacji nakrokwiowo (więcej Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym nakrokwiowo). Na płytach Thermano układane są kolejno: membrana paroprzepuszczalna, kontrłaty i łaty, jako podkonstrukcja dla nowego gontu  drewnianego. 

Kontrłaty należy przytwierdzać przez Thermano do korkwi długimi wkrętami, co około 40 cm na przemian, prostopadle po krokwi i pod kątem 670.  Ponieważ do montażu wybrano płyty Thermano o grubości 100 mm i kontrłaty o przekroju 40x60 mm, a pokrycie dachu będzie typu lekkiego, zastosowano wkręty Φ6 a ich długość powinna wynosić minimum 200 mm. Również z uwago na lekki typ pokrycia dachowego z wiórów osikowych, montaż łat i kontrłat dokonywany jest przy użyciu krótkich wkrętów. Istotne w tym przypadku jest dobranie odpowiedniej długości tych wkrętów, aby nie dziurawić niepotrzebnie membrany paroprzepuszczalnej. Ponieważ zarówno łaty i jak i kontrłaty mają przekrój 40x60 mm należy zastosować wkręty o długości 70-75 mm. 

7. Kolejnym etapem prac jest montaż nowego pokrycia z gontu drewnianego lub wiórów osikowych, który tym razem zostanie w odpowiednim momencie zaimpregnowany i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Wg producenta, odpowiednio zamocowany i zabezpieczony wiór osikowy powinien zachować swoje parametry techniczne i wizualne przez co najmniej 30 lat. Obiekt zmodernizowany w przedstawiony sposób doskonale zabezpiecza wnętrze przed wpływem zarówno niskich jaki i wysokich temperatur. Pozwala to wydłużyć okres użytkowania obiektu do całego roku. Przy okazji, dach stał się niedostępny dla zwierząt leśnych. 

Poprawa termoizolacyjności płyt przy użyciu Thermano zapewnia wysoką termoizolacyjność, którą zapewnia niski współczynnik lambda. 

 

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Zyskasz oszczędzając na energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia wnętrza domu.
  • Zadbasz o środowisko naturalne. Redukcja zużytej energii to mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
  • Nie będziesz musiał się martwić o zabezpieczenie dachu. Thermano jest odporne na działanie gryzoni, kun i ptaków.

 

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807