Skip to main content

Plannet

Posprzątaliśmy świat i posadziliśmy drzewa

Ponad 400 kg śmieci zebranych z okolic Wejherowa i 40 kg w Żylinie, kilkadziesiąt posadzonych krzewów miododajnych i drzew w Tomaszowie – to wyniki tegorocznej akcji na rzecz planety, która zainicjowana globalnie w ramach Grupy Kingspan, została na medal wykonana przez wolontariuszy Balex Metal. Ekologiczna edukacja to działanie pożądane w ramach lepszego rozumienie przyrody i procesów zachodzących w środowisku, wykształca poczucie odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne. Dlatego co roku pracownicy Balex metal biorą udział w warsztatach ekologicznych (quizy, konkursy, spotkania) lub odwiedzają miejsca, gdzie odpady komunalne zagospodarowuje się w sposób odpowiedzialny (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Eko-fabryka w Wejherowie).

W tym roku świętowaliśmy program zrównoważonego rozwoju Planet Passionate GLOBALNIE🌎To oznaczało, że w tym samym czasie pracownicy spółek wchodzących w skład Kingspan Group na całym świecie sprzątali najbliższe okolice, sadzili drzewa. W tym pospolitym ruszeniu braliśmy także udział jako Grupa Balex, dlatego 14 września nasi koledzy ze spółki słowackiej posprzątali wybrane miejsca w Żylinie, 15 września koleżanki i koledzy z fabryki w Tomaszowie sadzili drzewa i krzewy miododajne w jej okolicach, a 17 wolontariusze z fabryki w Bolszewie wyruszyli w teren, aby posprzątać okolice Wejherowa.

Sprzątanie odbyło się wspólnie z partnerami: Zakładem Usług Komunalnych w Wejherowie oraz pracownikami firmy Norda biznes. Wydawałoby się, że ulice naszych miast nie są zaśmiecone, ale w rowach i tzw. zielonych częściach miasta znaleźliśmy celowo wyrzucone śmieci. I nie chodziło o sporadyczne butelki plastikowe czy papierki po lodach. W rowach zalegały stare dywany, worki z popiołem, sedes, posłanie dla psa, butelki i przeróżne rzeczy, które nie powinny tam się znaleźć. W sumie w ramach tej akcji, po podsumowaniu sprzątnęliśmy ponad 400 kg odpadów.

Poznaj nasze inne inicjatywy

Balex Metal współpracuje z organizacjami pozarządowymi wspierając działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wód Morza Bałtyckiego. W roku 2022 wraz z FUNDACJĄ MARE (aktywnie działającej na rzecz poprawy stanu Bałtyku) zamontowała dwa kosze wodne na odpady, które usuwają śmieci bezpośrednio z wody. 

Kosze do odławiania odpadów w Bałtyku - YouTube

Współpraca z Fundacją MARE (balex.eu)

KAMPANIA NIE MYŚL PŁYTKO

„Nie myśl płytko”, pod takim hasłem trwała w social mediach trzymiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, którą przeprowadził Balex Metal, producent materiałów budowlanych wspólnie z Fundacją Mare. Cel był jeden, zwrócenie uwagi na unikatowość tego akwenu oraz problem zanieczyszczenia wód plastikiem. Bałtyk kojarzy nam się głównie z beztroskim czasem wakacyjnego wypoczynku. Niestety, nasze polskie morze zmaga się z poważnym problemem - niechcianym gościem, jakim jest wszechobecny plastik.

Nie myśl płytko! Morze Bałtyckie – jest o co walczyć, bo Bałtyk jest wyjątkowy. - YouTube

Kampania Nie myśl płytko! Bo woda to największy skarb jaki mamy - YouTube

Nie myśl płytko! - Kosz Portbin to nie wszystko. My także możemy pomóc! - YouTube

Nie myśl płytko! Portbiny dla Bałtyku. - YouTube

Nie myśl płytko – kampania edukacyjna Balex Metal

 

„Nie myśl płytko”, pod takim hasłem trwała w roku 2022 trzymiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, którą przeprowadził Balex Metal, producent materiałów budowlanych wspólnie z Fundacją Mare. Cel był jeden, zwrócenie uwagi na unikatowość tego akwenu oraz problem zanieczyszczenia wód plastikiem. Bałtyk kojarzy nam się głównie z beztroskim czasem wakacyjnego wypoczynku. Niestety, nasze polskie morze zmaga się z poważnym problemem - niechcianym gościem, jakim jest wszechobecny plastik. To smutna rzeczywistość Morza Bałtyckiego, która nie nastraja wakacyjnie. 

Masowa produkcja tworzyw sztucznych rośnie stale od lat 50. XX wieku, a ich popularność wynika z niskich kosztów produkcji i szerokiego zastosowania. Tak szerokiego, że dziś plastik towarzyszy ludziom na każdym kroku i niemal w każdej sferze ich życia. Jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w tym szczególnie do ekosystemów morskich. Beztroska w używaniu, szczególnie jednorazowego, plastiku odciska coraz większe piętno na naszej planecie.  

Tworzywa sztuczne i ich wpływ na środowisko

Dziś wiemy już, że tworzywa sztuczne, które trafiają do środowiska nie ulegają rozkładowi, a jedynie rozpadają się na coraz mniejsze cząstki – mikroplastiki, a następnie nanoplastiki. Tak małe drobiny i włókna są niemożliwe do wyłowienia, dlatego pozostają w środowisku na zawsze i przenikają do morskiej sieci pokarmowej - mylone z pożywieniem nie tylko zatruwają organizm stworzeń morskich, ale również upośledzają odczuwanie głodu, co doprowadza do ich śmierci. Instalowane kosze morskie mają usunąć z Bałtyku jak najwięcej plastikowych odpadów zanim te staną się mikroplastikiem i już na zawsze zanieczyszczać będą środowisko naturalne naszego morza stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi.  

Wpływ plastiku na ekosystem, a także na zdrowie zwierząt i ludzi jest obecnie przedmiotem licznych badań prowadzonych na całym świecie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjalnym wpływie mikroplastików nie tylko na stan środowiska i ekosystemów, ale także na ludzkie zdrowie. Dziś wiemy już, że spożywając pewne produkty jesteśmy narażeni na przyjęcie do naszego układu pokarmowego sporych ilości mikrodrobin. Mikroplastiki znajdują się bowiem w wodzie butelkowanej, piwie, soli, owocach morza, herbacie parzonej w torebkach, czy w gotowych posiłkach pakowanych w plastik. Przeciętny człowiek zjada co najmniej 50 000 cząstek mikroplastiku rocznie i wdycha podobną ich ilość. 

Nie myśl płytko zatem

Dlatego, wspólnie z Fundacją Marek Balex Metal uruchomił na kanałach social media Balex Metal specjalną kampanię informacyjno-edukacyjną, która podkreślała znaczenie codziennych nawyków, kiedy znajdujemy się na plaży, pokazała skalę zanieczyszczenia polskich plaż oraz wskazała na unikatowość naszego morzaW ramach kampani prowadzone były działania na FB, Instagramie oraz Youtube Balex Metal.  

 W ramach kampanii powstało kilka filmów:

Nie myśl płytko! Portbiny dla Bałtyku. - YouTube

Nie myśl płytko! - Kosz Portbin to nie wszystko. My także możemy pomóc! - YouTube

Nie myśl płytko! Morze Bałtyckie – jest o co walczyć, bo Bałtyk jest wyjątkowy. - YouTube

Kampania Nie myśl płytko! Bo woda to największy skarb jaki mamy - YouTube

 

Zamontowaliśmy kolejny morski kosz

 

Plastik to cichy zabójca ekosystemów morskich. Problem zanieczyszczania wód plastikiem ma wymiar globalny i nie omija Morza Bałtyckiego. Około 70% odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne*. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy instalować w bałtyckich marinach i portach kosze morskie, z których każdy jest w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci rocznie. Dzięki współpracy Fundacji MARE z Balex Metal w Bałtyku zostały zacumowane dwa kosze morskie: jeden w gdańskiej  przystani, którą zarządza i opiekuje się Gdański Ośrodek Sportu, a drugi w porcie we Władysławowie.

Dla nas inicjatywa oczyszczania morza Bałtyckiego  to część ambitnych projektów, które realizujemy w ramach programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate. Rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Mare i finansujemy montaż koszy Portbin nie tylko w Gdańsku, ale także we Władysławowie. W tej inicjatywie zależy nam, aby pójść krok dalej, czyli nie tylko montaż, ale wspólne z fundacją oraz takimi podmiotami jak Zakład Utylizacyjny, który także bierze udział w tym projekcie, rozpocząć analizę odpadów morskich, po to aby pozyskać wiedzę na temat ilości odpadów wyławianych z morza oraz ich klasyfikacji, czyli co z tego co zostaje wyłowione nadaje się do recyklingu a co nie.  

Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal.

*według komisji helsińskiej HELCOM  

Inicjatywa Planet Passionate Communities

Planet Passionate Communities

Jesienią 2021 roku uruchomiliśmy Planet Passionate Communities, filantropijne ramię naszego 10-letniego, globalnego programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate.

Czytaj więcej